English    Online Demo

Vademecum Kitap


1987'den günümüze sağlık alanında çalışanlara destek veren Vademecum Kitap, Vademecum veritabanının kısıtlı baskı halidir. Her yıl yayınlanan Vademecum İlaç Rehberi o yıl içinde Sağlık Bakanlığı'ndan yeni ruhsat alan ilaçlar eklenip, ruhsatı iptal edilen ve/veya üretimi/ithalatı yapılmayan ilaçlar çıkarılarak güncellenmektedir. İçerik, Vademecum veritabanından sağlanmaktadır. İlaç bilgilerinin hazırlanmasında kısa ürün bilgileri ve güncel literatür bilgileri dikkate alınmaktadır.

NELER BULABİLİRİM?
  • ATC indeksi. ATC İndeksi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından oluşturulan ilaç sınıflandırılması hizmetidir. Bu sınıflandırma Anatomik, Terapötik ve Kimyasal (ATC) sisteme göre yapılmıştır.
  • Jenerik indeks. İlaçların etken maddesi dikkate alınarak sınıflandırma yapılmıştır.
  • İlaç Monografileri. Eşdeğerlilik konusu, etken maddenin sadece kimyasal konfigürasyonunun kalitatif ve kantitatif benzerliği göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Her ilacın endikasyon bakımından yakın eşdeğeri olan alternatifleri Alt. başlığı altında gösterilmiştir. İlaçların gebelik kategorisi, açlık/tokluk bilgisi, araç kullanımına etkisi bilgisi de verilmiştir.
  • Ürün detayları ve ilaç dışı ürünler. Parenteral solüsyonlar, parenteral beslenme ürünleri, enteral beslenme ürünleri, tıbbi amaçlı oral besinler, formül mamalar, ilaç benzeri ürünler, besin destekleri, irrigasyon solüsyonları, ara ürünler, maksimum dozlar, kontole tabii reçeteli ilaçlar, kırmızı reçete, mor reçete, turuncu reçete, yeşil reçete, FDA gebelik kategorisi, reçetelerde kullanılan kısaltmalar, aşılama şeması, idrarın rengini değiştiren ilaçlar, dışkının rengini değiştiren ilaçlar, rutin laboratuvar testleri, referans aralıklar, idrarda normal bulgular
  • İlaç üreticilerinin veya ithalatçılarının adres bilgişeri ve ürettikleri/pazarladıkları preparatlar
  • QR Kodu. Tüm ürünlere özel tanımlanmış “QR Kod” ile yıl içinde değişiklik gösterebilen güncel bilgilere (fiyat, güncel SUT, ambalaj gibi) mobil cihazlardan ulaşım sağlanmakta. Bunun için akıılı telefona yüklenmiş QR kod okuyucu uygulaması gerekmektedir. ( Google Play veya AppleStore dan “barcode scanner”,”qr code reader” gibi anahtar kelimelerle ücretsiz uygulamalar yüklenebilir.)